حمایت از کسب و کارهای مبتنی بر فناوری

کسب و کارهای مبتنی بر فناوری نوعا کسب و کارهای نوآورانه و خلاقانه ای هستند که بیش از توجیه اقتصادی متکی به اراده و عشق و علاقه بنیان گذران اند. لذا حمایت از این کسب وکارها با دیدگاه صرفا اقتصادی بسیار مشکل است.
اولین چیزی که هر سرمایه گذاری از یک استارتاپ طلب میکند طرح توجیه اقتصادی یا Business Plan هست که اغلب بنیانگذاران استارتاپ ها یا با آن آشنایی ندارند و یا قادر به نوشتن طرحی که توجیه کننده ریسک های آنها برای سرمایه گذار باشد نیستند.

در سال های گذشته غیر از فعالیت هایی که خودم در راستای راه اندازی یک استارتاپ یا کسب و کار نوآورانه داشته ام و این مشکل را به خوبی درک کرده ام موارد متعددی هم از دوستان به من مراجعه کرده اند و در مراحل مختلف کار از من مشاوره خواسته اند.
ایده های ما معمولا جذاب و وسوه برانگیز هستند و امید به موفقیت ایده ها در چشمان ما موج میزند.

اما نبود سرمایه و سرمایه گذاری که حاضر باشد به اندازه ما علاقه مند به ایده و پذیرای ریسک سرمایه گذاری باشد باعث عدم پیشرفت و در نهایت شکست ایده ها می شود.

راه حل چیست؟

یک راه حل خوب استفاده از انواع مدرن تر روش های تامین سرمایه است.
همیشه برای تامین سرمایه نیازی به یک سرمایه گذار یا یک بانک یا دولت نیست!

روش های سرمایه گذاری جمعی  Crowdfunding روش مناسب تری برای حمایت از این کسب وکارهاست.

در این روش با استفاده از وب سایت هایی که دارای پیشنه مثبت و اعتبار کافی نزد کاربران خود هستند می توان ایده خود را معرفی کرد و با ارایه مستنداتی به نوعی علاقه کاربران به سرمایه گذاری روی ایده را تحریک کرد. با این کار کاربران مشتاق میشوند که موفقیت این ایده را ببینند و برای این اشتیاق و امید حاضرند به ما کمک کنند.
در عوض این کمک که از لحاظ مقدار شاید خیلی کم باشد ۴ نوع حق مشارکت طلب میشود. گاهی در حد یک تشکر و گاهی در حد اعطای سهام. به هر حال سرمایه با مشارکت افراد زیاد تامین میشود و ریسک سرمایه گذاری به حداقل میرسد.

جمع بندی من این هست که ای کاش برای حمایت از کسب و کارهای نوآورانه که عمدتا ریسک سرمایه گذاری بالایی دارند و در عوض ارزش آفرینی های زیادی هم در صورت موفقیت دارند روش مناسب اتخاذ شود. بجای اعطای وام و یا حمایت نقدی و اقساطی و … بستر مشارکت مردم در وب سایت ها و مراکز تامین سرمایه جمعی را گسترش دهیم.
این بستر سازی از تصویب قوانین و مقررات تا بخشودگی مالیات تا بستر سازی برای جلب اعتماد مردم و و و … را شامل میشود که اغلب آنها کار دولت است.

به امید حمایت درست و صحیح از جوانان و ایده ها و سرمایه های آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *