تفاوت مفهوم واژه های Goal و Objective چیست؟

اولین بار استاد دکتر علیشیری طالقانی در کلاس درس فلسفه های سازمان و مدیریت به تفاوت معنایی دو واژه Objective و goal اشاره کرد.
پیش از آن هر دو کلمه برای من یک معنا را تداعی میکرد و آن مفهوم “هدف” بود.

شباهت این دو واژه در این است که هر دو شامل یک حرکت  رو به جلو هستند. اما راه های آنها بکلی متفاوت است.

ایشان واژه goal را به معنی “هدف” و واژه Objective را به معنی “خواسته” بیان فرمودند.

مهمترین فرق هدف و خواسته در زمان دستیابی به آنهاست. “اهداف” معمولا بلند مدت هستند ولی “خواسته ها” میتوانند بسیار کوتاه مدت و براحتی قابل اندازه گیری باشند.

میتوانیم “اهداف” را مثل یک تصویر بزرگ از آینده بدانیم و “خواسته ها” را اقدام یا مجموعه اقدام هایی برای حمله در مسیر تحقق آن هدف بزرگ بدانیم.

اگر “اهداف” تصویر بزرگ باشند، پس در مورد “خواسته ها” باید گفت همه حرف ها در مورد تاکتیک است.

“تاکتیک” برنامه های عملیاتی برای رسیدن از جایی که شما در آن هستید  به جایی که شما می خواهید به آنجا برسید است. “هدف” جهت و مقصد را مشخص میکند، اما مسیر جاده با انجام یک سری از “خواسته ها” مشخص میشود.

این توضیح هم جالبه از اینجا برداشتم:

کسب و کارها از Objectives برای اندازه‌گیری موفقیت و پیشرفت خود در مسیر اهداف بلندمدت (Goals) استفاده می‌کنند. بدون آنها، اهداف بلندمدت Goals قابل دستیابی نیستند. Objectives می‌تواند برای صاحبان کسب و کار و کارکنان انگیزشی باشد، چرا که تحقق اهداف حس موفقیت ایجاد می‌کند. به اعتقاد اندرو اسمیت (Andrew Smith) که خود نویسنده طرح کسب و کار است، هنگامی که Objectives به راحتی قابل نوشتن باشند، نشانگر آن است که استراتژی کلی کسب و کار شما در مسیر درست قرار دارد.

این توضیح هم جالبه و از اینجا برداشتم:

goal رو هدف کلان ترجمه میکنند و objective معمولا هدف خرد ترجمه میشه. البته مترجم ها به جای هدف خرد واژه های دیگری هم به کار می برند. شما هم ترجیحا در زیرنویس متن تفاوت این دو رو شرح بدید: هدف خرد باید از ویژگی های خاص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل انجام، مرتبط و زمان‌دار بودن که همون SMART است تبعیت کنه. اما هدف کلان عموما مبهم تر است  و توصیفی از شرایط مطلوب سازمان است.

یک دیدگاه در “تفاوت مفهوم واژه های Goal و Objective چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *